Nejnovější články

pacient

Trombocytopenie: léčba založená na důkazech

Laické pojmenování této nemoci – purpura – má stejně jako její dřívější název imunitní trombocytopenická purpura stejný základ: purpurovou barvu krve. Ta se v podobě drobných skvrnek vylévá pod kůži i na sliznicích a často dochází i k otevřenému krvácení.

lekar

Co vás čeká při léčbě trombocytopenie?

Krevní destičky neboli trombocyty jsou jednou ze složek naší krve a jsou zodpovědné za její srážlivost, takže za normálních okolností se každá rána časem uzavře. Pokud má organizmus trombocytů v krvi málo, nastávají problémy.

pacient

Trombocytopenie: Nebezpečí spočívá v přehlížení příznaků

Purpura, jak se dřív nazývala trombocytopenie, znamená pro nemocného hrozbu krvácení – ať už z dásní, z nosu nebo do kůže, často také ze sliznic, například do zažívacího či močového traktu, nebo u žen v podobě mimořádně silného menstruačního krvácení.

lekar

Nebezpečná porucha srážlivosti krve: trombocytopenie

Diagnóza trombocytopenie, jakkoliv je nepříjemná, je vždy pro pacienta úlevou. Skončí totiž období dlouhodobých obtěžujících příznaků a projevů, které člověka zneklidňují a rozrušují. S jistotou pak přijde i možnost začít konečně nemoc správně léčit a vyhnout se rizikovým faktorům, případně dalším komplikacím.

pacient

Jaké je riziko krvácení u pacientů s imunitní trombocytopenií?

Imunitní trombocytopenie (dále jen „ITP“) je méně časté autoimunitní onemocnění, které je definováno zejména tím, že počet krevních destiček klesá pod 100 × 109/l (norma je 150–400 × 109/l) a že se jedná o izolovanou poruchu v krevním obraze, tedy že bílé krvinky (leukocyty) a červené krvinky (erytrocyty a hemoglobin v nich) mají normální počty.

lekarNový ale řešitelný problém: imunitní trombocytopenie u pacientů s roztroušenou sklerózou

Pro vznik autoimunitních onemocnění je stále uznávaná koncepce vnitřních a zevních faktorů. Z faktorů vnitřních jsou to zejména vrozené dispozice, které jsou u některých onemocnění dokazatelné například vazbou na určité haplotypy systému HLA.

pacientLéčba imunitní trombocytopenie (ITP)

Hematologové mají k dispozici několik různých modalit současně, které mohou zvýšit úspěch léčby: kortikoidy, azathioprin, cyklofosfamid, cyklosporin, danazol, gamaglobulin, mykofenolát mofetil, rituximab, splenektomii, vinka alkaloidy, TPO mimetika (léčba dostupná pouze v centrech vysoce specializované hematologické péče).

lekarBylo vám diagnostikováno onemocnění zvané?

Co je to imunitní trombocytopenie (ITP)? Jde o autoimunitní onemocnění, kdy tělo začne vytvářet protilátky, které jsou namířeny proti vlastním orgánům. V tomto případě jsou jejich cílem krevní destičky (trombocyty). Váš imunitní systém je považuje za cizí objekt a destruuje je; místem jejich zániku je především slezina, v některých případech i játra. Dochází rovněž k útlumu tvorby…

Dokumenty pro pacienty ke stažení

Chcete vědět, co je nového v léčbě ITP?

Nechte si posílat novinky e-mailem

Centra léčby trombocytopenie (ITP)

Zadejte adresu, ve které se nacházíte a my Vám automaticky najdeme nejbližší centrum léčby trombocytopenie (ITP)

Vložte adresu nebo PSČ a klikněte na Hledat