Diskuzní forum

Otázka pro odborníka z oboru hematologie

Jaroslava před

Každé autoimunitní onemocnění má buď převahu imunitního systému Th1 (dominanci T-buněk a potlačení B-buněk) nebo převahu imunitního systému Th2 (dominanci B-buněk a potlačení T-buněk). V případě nemocí s dominanci Th1 imunitydochází k destrukci vlastních orgánů skupinou bílých krvinek známých jako T-buňky, které jsou zodpovědné za přímou likvidaci vlastní buněčné tkáně nebo její ničivou zánětlivou reakci. V případě nemocí s dominanci Th2 imunity dochází k destrukci vlastních orgánů skupinou bílých krvinek známých jako B-buňky, které jsou zodpovědné za vytváření protilátek proti vlastní buněčné tkáni. Čím víc jsou tyto dvě složky imunity v nerovnováze, tím víc imunitní systém ničí vlastní tkáň.

 

Tento popis příčiny vzniku autoim. onemocnění jsem našla na internetu. Ráda bych se zeptala, zda je toto platné i v případě trombocytopenie a zda je trombocytopenie nemoc s převahou Th1 či Th2 (nebo je to u každého nemocného jinak?). děkuji.

  Gabina před

  Dobrý den

  Co znamena označení krevní skupiny: 0 Rh Dw/v

   

  Děkuji za odpověď

   Jaroslava před

   Jeste bych se rada zeptala,jak se zjisti,zda dominuje th1 nebo th2? Na hematologii mi nedokazali odpovedet.jedna se o slozite vysetreni? Dekuji.

    prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D. před

    Dobrý den, děkuji za dotaz. Text, který jste poslala je poněkud starší, ale v zásadě trochu ještě platí. Asi Vás nepřekvapí, že situace je poněkud komplikovanější, obecně je „fungování“ imunitního systému u člověka složité tak, že  k dnešnímu dni známe jen fragmenty. Nicméně o otázce Th1 versus Th2 u ITP můžeme říci toto: převažuje tzv. reakce 1. typu (vázaná na chcete-li Th1 lymfocyty), která je definována hlavně uvolňováním cytokinů, jde zejména o  cytokiny IFNγ, IL-2, TNFα, a TNFβ1.

    Poměr počtu Th1/Th2 je, zejména u chronické ITP, zvýšený a po úspěšné léčbě se snižuje. To je ovšem jen velmi malá část mechanism vzniku ITP. Do něho promlouvají další faktory, jakou tzv. regulační T lymfocyty (CD4+, CD25+), dále lymfocyty, které uvolňují cytokin IL-17, IL-22, cytotoxické CD8 lymfocyty I samotný imunoregulační index (CD4/CD8), atd.  Tedy abych shrnul odpověď na Vaši otázku. ano, ITP, zejména chronická, se považuje zatím za tzv. Th1 chorobu. Nicméně základem vzniku ITP, jako každé autoimunitní choroby, je hlavně dysbalance, tedy nerovnováha, ve velmi jemně nastaveném imunitním dozoru.

     Přidat obrázek do odpovědi přidat link na obrázek

     Centra léčby trombocytopenie (ITP)

     Zadejte adresu, ve které se nacházíte a my Vám automaticky najdeme nejbližší centrum léčby trombocytopenie (ITP)

     Vložte adresu nebo PSČ a klikněte na Hledat

     Napište hledaný výraz a stiskněte enter